Badanie dna oka, nazywane również oftalmoskopią, jest jednym z kluczowych narzędzi diagnostycznych w okulistyce. Pozwala na szczegółową ocenę tylnej części oka, co jest niezbędne do wczesnego wykrywania wielu chorób oczu oraz ogólnoustrojowych schorzeń. W poniższym artykule skupimy się na tym, na czym właściwie polega badanie dna oka oraz co dzieje się przed i po badaniu. Przedstawimy też wskazania do wykonania tego badania i jego orientacyjne ceny.
Na czym polega badanie dna oka?
Badanie dna oka to procedura diagnostyczna stosowana przez okulistów do oceny stanu zdrowia tylnej części oka. Ten typ diagnostyki pozwala na dokładne obejrzenie siatkówki, naczyniówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych oka. Dzięki tej procedurze lekarz może ocenić stan tych elementów. Ma to kluczowe znaczenie dla postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Przebieg badania dna oka
Podczas badania pacjent siedzi lub leży w ciemnym pomieszczeniu. Lekarz skierowuje wiązkę światła oftalmoskopu przez źrenicę i dokładnie ogląda struktury wewnątrz oka. Będzie to wymagało kilku minut, podczas których lekarz poprosi pacjenta o patrzenie w różnych kierunkach, aby uzyskać lepszy wgląd w różne obszary.
Badanie dna oka Radom
Już wkrótce w naszej ofercie znajdzie się również badanie dna oka. Pacjentów z Radomia i okolic zachęcamy już teraz do zapoznania się ze szczegółami. Gwarantujemy indywidualne podejście i profesjonalnie przeprowadzone badanie.
Badanie dna oka – Najważniejsze informacje dla pacjentów
Przed badaniem dna oka
Aby skorzystać z badania dna oka, należy mieć odpowiednie skierowanie. Poszukując profesjonalnych optometrystów, którzy zajmą się przebadaniem stanu waszego wzroku, koniecznie postawcie na badanie wzroku w Optyku Nowakowie.
W trakcie badania
Ważne jest, aby przed badaniem poinformować o ewentualnych uczuleniach na leki. Pierwszym krokiem jest bowiem zaaplikowanie pacjentowi kropli rozszerzających źrenice, które pozwalają lekarzowi na lepszy wgląd w strukturę wnętrza oka. Krople mogą powodować chwilowe zaburzenia widzenia oraz nadwrażliwość na światło.
Po badaniu dna oka
Z racji zakroplenia oczu, po badaniu nasz wzrok może dochodzić do siebie w czasie od czterech do nawet sześciu godzin. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn, czy też korzystać z komputera. Dobrym pomysłem będzie korzystanie w ciągu tych kilku godzin z okularów przeciwsłonecznych.
Jaka jest cena badania dna oka?
Badanie dna oka kosztuje w granicach od 50 do 200 złotych.
- Tomografia dna oka Revo OCT – 200 zł
- Zdjęcie dna oka Revo OCT – 50 zł
Wskazania do badania dna oka
Oczywiście, poza samym skierowaniem od lekarza, istnieją podstawy, które powinny skłaniać do zdecydowania się na badanie dna oka. Co właściwie znajduje się wśród nich? Do tego grona zaliczymy przede wszystkim:
- posiadanie krótkowzroczności powyżej 3,5 dioptrii,
- urazy głowy/regularne bóle głowy,
- choroby neurologiczne (choroby ośrodkowego układu nerwowego),
- zaburzenia równowagi,
- zez,
- choroby naczyniowe (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itp.),
- guzy wewnątrzczaszkowe,
- choroby oczu,
- regularne badania profilaktyczne.
Oczywiście istnieje jeszcze szereg innych wskazań, które specjalista uzna za podstawę do skierowania na badanie. Stąd tak istotne jest regularne pojawianie się na badaniach profilaktycznych.
Co pozwala wykryć badanie dna oka?
Badanie dna oka jest kluczowym narzędziem diagnostycznym w okulistyce, które pozwala na wykrycie wielu schorzeń oczu oraz ogólnoustrojowych chorób. Dzięki niemu można odkryć schorzenia, takie jak m.in.:
- Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),
- Choroby układu krwiotwórczego,
- Retinopatię nadciśnieniową,
- Choroby nerwu wzrokowego,
- Nowotwory oka,
- Choroby ciała szklistego,
- Odwarstwienie siatkówki,
- Choroby błony naczyniowej.
Warto pamiętać, że regularne badania dna oka są szczególnie zalecane osobom z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, a także osobom starszym, aby wcześnie wykrywać i leczyć potencjalne problemy zdrowotne.