Przejdź do treści
Kobieta ma wykonywane badanie dna oka

Badanie dna oka

4 min

Badanie dna oka, nazywane również oftalmoskopią, jest jednym z kluczowych narzędzi diagnostycznych w okulistyce. Pozwala na szczegółową ocenę tylnej części oka, co jest niezbędne do wczesnego wykrywania wielu chorób oczu oraz ogólnoustrojowych schorzeń. W poniższym artykule skupimy się na tym, na czym właściwie polega oraz co dzieje się przed i po badaniu.

Na czym polega badanie dna oka?

Badanie dna oka to procedura diagnostyczna stosowana przez okulistów do oceny stanu zdrowia tylnej części oka. Ten typ diagnostyki pozwala na dokładne obejrzenie siatkówki, naczyniówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych oka. Dzięki tej procedurze lekarz może ocenić stan tych elementów. Ma to kluczowe znaczenie dla postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Podczas badania pacjent siedzi lub leży w ciemnym pomieszczeniu. Lekarz skierowuje wiązkę światła oftalmoskopu przez źrenicę i dokładnie ogląda struktury wewnątrz oka. Będzie to wymagało kilku minut, podczas których lekarz poprosi pacjenta o patrzenie w różnych kierunkach, aby uzyskać lepszy wgląd w różne obszary.

Badanie dna oka – Najważniejsze informacje dla pacjentów

Przed badaniem dna oka

Nim dojdzie do rozpoczęcia badania, pacjentowi zazwyczaj podaje się krople rozszerzające źrenice. Pozwala to lekarzowi na lepszy wgląd w strukturę wnętrza oka. Krople mogą powodować chwilowe zaburzenia widzenia oraz nadwrażliwość na światło.

Warto mieć na względzie fakt, że aby skorzystać z takiej diagnostyki, należy mieć odpowiednie skierowanie. Ponadto istotnym aspektem jest poinformowanie specjalistę zajmującego się badaniem o wszelkich uczuleniach na leki. Może się bowiem okazać, że zakroplenie oczu będzie dla was niebezpieczne.

Poszukując profesjonalnych optometrystów, którzy zajmą się przebadaniem stanu waszego wzroku, koniecznie postawcie na badanie wzroku w Optyku Nowakowie. Usługa skupia się na wywiadzie, diagnostyce problemów z widzeniem i oczami, znalezieniu rozwiązania, jak i dobraniu okularów pod wasze potrzeby.

Po badaniu dna oka

Z racji zakroplenia oczu, po badaniu nasz wzrok może dochodzić do siebie w czasie od czterech do nawet sześciu godzin. W tym czasie nie wolno prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn, czy też korzystać z komputera. Dobrym pomysłem będzie korzystanie w ciągu tych kilku godzin z okularów przeciwsłonecznych.

Jaka jest cena badania dna oka?

Badanie dna oka kosztuje w granicach od 50 do 200 złotych. Cena wykonania takiej usługi będzie zależała od specjalistów, z których usług korzystamy. Ponadto podczas wyłaniania kosztów takiej diagnostyki liczy się również wybrana metoda oraz lokalizacja danej kliniki.

Wskazania do badania dna oka

Oczywiście, poza samym skierowaniem od lekarza, istnieją podstawy, które powinny skłaniać do zdecydowania się na badanie dna oka. Co właściwie znajduje się wśród nich? Do tego grona zaliczymy przede wszystkim:

 • posiadanie krótkowzroczności powyżej 3,5 dioptrii,
 • urazy głowy/regularne bóle głowy,
 • choroby neurologiczne (choroby ośrodkowego układu nerwowego),
 • zaburzenia równowagi,
 • zez,
 • choroby naczyniowe (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itp.),
 • guzy wewnątrzczaszkowe,
 • choroby oczu,
 • regularne badania profilaktyczne.

Oczywiście istnieje jeszcze szereg innych wskazań, które specjalista uzna za podstawę do skierowania na badanie. Stąd tak istotne jest regularne pojawianie się na badaniach profilaktycznych.

Co pozwala wykryć badanie dna oka?

Badanie dna oka jest kluczowym narzędziem diagnostycznym w okulistyce, które pozwala na wykrycie wielu schorzeń oczu oraz ogólnoustrojowych chorób. Dzięki niemu można odkryć schorzenia, takie jak m.in.:

 • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),
 • Choroby układu krwiotwórczego,
 • Retinopatię nadciśnieniową,
 • Choroby nerwu wzrokowego,
 • Nowotwory oka,
 • Choroby ciała szklistego,
 • Odwarstwienie siatkówki,
 • Choroby błony naczyniowej.

Warto pamiętać, że regularne badania dna oka są szczególnie zalecane osobom z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, a także osobom starszym, aby wcześnie wykrywać i leczyć potencjalne problemy zdrowotne.

Odkryj Pełnię Widzenia z Optyk Radom

Zadbaj o swoje oczy i doświadcz wyraźnego widzenia z Optyk Radom. Oferujemy kompleksowe badania wzroku, które pomogą Ci cieszyć się każdym detalem życia. Nie czekaj, zrób krok ku lepszemu widzeniu. Um

Umów Się na Badanie

From the blog

Codzienne od 9:30-17:00 bez zapisywania się

Nie musisz zapisywać się na konkretną godzinę, przyjmiemy cie w każdej chwili w godzinach otwarcia salonu.

Aktualna umowa z NFZ Radom - refundacja recept

Refundacja NFZ na okulary dla dorosłych i dzieci.

Bezpłatne badanie okulistyczne wzroku

Przy zakupie okularów profesjonalne pełne badanie wzroku wykonywane jest bezpłatnie.

45 lat w optyce i okulistyce

Nasz salon to miejsce, w którym od 45 lat profesjonalizm łączy się z indywidualnym podejściem do każdego klienta.