Zamglone widzenie to powszechny problem, który może znacząco wpływać na jakość życia codziennego. Najczęściej jest spowodowane nadwzrocznością, migreną lub astygmatyzmem. Nie są to jednak jedyne przyczyny zamglonego widzenia. Jak radzić sobie z tą przypadłością? W poniższym tekście odpowiemy na wszystkie te pytania i rozjaśnimy wszelkie niewiadome.
Zamglone widzenie – Przyczyny
Nadwzroczność
Okazuje się, że jedną z przyczyn zamglonego widzenia, może być nadwzroczność. Jest to oczywiście wada refrakcji oka, w której obraz widzianego obiektu ogniskuje się za siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. Prowadzi to do problemów z wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się blisko, podczas gdy widzenie tych oddalonych zazwyczaj pozostaje niezakłócone. Zamglone widzenie jest jednym z głównych objawów nadwzroczności, zwłaszcza podczas próby skupienia wzroku na przedmiotach w pobliżu.
Migrena
Kolejnym przykładem jest przewlekłe schorzenie neurologiczne, migrena. Charakteryzuje się ona nawracającymi bólami głowy, często o dużym nasileniu. Jednym z towarzyszących objawów tego problemu mogą być zaburzenia widzenia, w tym zamglone widzenie. To właśnie ono podczas migreny jest często wynikiem przejściowych zmian w mózgu, które wpływają na przetwarzanie wzrokowe.
Astygmatyzm
Astygmatyzm to wada refrakcji oka, która powoduje, że światło wpadające do oka jest nierównomiernie załamywane, co prowadzi do zamglonego lub zniekształconego widzenia zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Jest to spowodowane nieregularnym kształtem rogówki lub soczewki oka. Zamiast kształtu okrągłego przypominają bardziej elipsę. Zamglone widzenie jest jednym z głównych objawów tego problemu.
Prezbiopia
Jest to nic innego, jak naturalny proces starzenia się oczu, który zwykle zaczyna się pojawiać po 40. roku życia. Prezbiopia odpowiada za trudności z widzeniem bliskich obiektów. To natomiast może prowadzić do zamglonego widzenia podczas czytania, pisania lub wykonywania innych zadań wymagających bliskiego skupienia wzroku. Jest ona wynikiem utraty elastyczności soczewki oka.
Widzenie za mgłą w jednym oku
Widzenie za mgłą w jednym oku może być spowodowane różnymi stanami i schorzeniami, które wpływają na zdrowie oczu. Wśród nich najczęściej wymienia się choroby, takie jak zaćma, przemęczenie, jaskra, astygmatyzm, czy też krótko lub dalekowzroczność. Niezależnie od tego, czy macie problem z widzeniem na jedno, czy też dwoje oczu, konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą.
Zamglone widzenie – Leczenie
Leczenie zamglonego widzenia zależy od jego przyczyny, dlatego ważne jest, aby najpierw ustalić, co powoduje ten objaw. Najczęściej jednak leczenie polega na stosowaniu kropli do oczu, odpowiednich szkieł kontaktowych, czy okularów korekcyjnych.
Zawsze warto postawić na wizytę u lekarza, który dopasuje odpowiednie dla was rozwiązanie tego problemu. Idealną propozycją w tym przypadku będzie okulista Radom NFZ. Już dziś postawcie na szybką i profesjonalną diagnostykę, która zażegna trudności z widzeniem.
Zamglone oczy – Jakie inne objawy mogą się pojawić?
Oczywiście zamglone oczy, to nie jedyny problem, jaki może wam utrudniać codzienność. Istnieją jeszcze często współistniejące przy tym objawy. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- Światłowstręt,
- Senność,
- Mroczki lub błyski światła,
- Zmęczenie oczu,
- Trudności z rozpoznawaniem barw,
- Zaczerwienie i łzawienie oczu,
- Problemy z widzeniem po zmroku,
- Podwójne dostrzeganie obrazu,
- Bóle oczu,
- Wymioty i nudności.
Jeśli cierpicie na te objawy, to koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Okulista Radom to gwarancja pomocy przez specjalistę, który zajmie się waszymi oczami od A do Z.
FAQ
Co robić, gdy oczy zachodzą mgłą?
Jeśli zakroplenie oczu nie pomaga pozbyć się zamglenia z oczu, to czym prędzej należy skontaktować się z okulistą.