Przejdź do treści
nadwzroczność

Nadwzroczność

4 min

Nadwzroczność, znana również jako dalekowzroczność, jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcji oka. Powoduje wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali i rozmazany obraz tego, co w pobliżu. Z tego artykułu dowiecie się, jakie są rodzaje nadwzroczności oraz sposoby na ułatwienie codzienności podczas mierzenia się z nią.

Czym jest nadwzroczność?

Nadwzroczność, znana również jako dalekowzroczność, to wada refrakcji oka. Sprawia, że przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, natomiast obiekty oddalone są wyraźne. Jest to dość powszechna wada wzroku, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Co ciekawe, większość malutkich narodzonych dzieci mierzy się z tym problemem. Powinien on co prawda przeminąć do ukończenia 10. roku życia, jeśli jednak tak się nie stanie, to należy skontaktować się ze specjalistą.

Rodzaje nadwzroczności

Wśród rodzajów nadwzroczności wymienia się trzy, w zależności od tego, jakim zaawansowaniem charakteryzuje się wada. Należą do nich:

  • Nadwzroczność kliniczna (pierwszy stopień) – Wymaga interwencji medycznej i korekcji w celu zapewnienia pacjentowi komfortowego widzenia. Nie posiada żadnej przyczyny.
  • Patologiczna (drugi stopień) – Wynika z nieprawidłowości anatomicznych lub chorób oczu, takich jak zmiany związane z wiekiem, urazy lub wrodzone wady strukturalne. Ponadto może być trudniejsza do korekcji i często wymaga specjalistycznego leczenia.
  • Funkcjonalna (trzeci stopień) – Upośledzenie układu optycznego uniemożliwia mu samoistne dopasowanie się do widzianego obrazu.

Należy również wyróżnić typy tej wady ze względu na stopień zaawansowania. Taki podział prezentuje się następująco:

  • Nadwzroczność Niska – Występuje wada do +2 dioptrii. Da się ją korygować okularami lub soczewkami kontaktowymi do czytania lub pracy z bliska.
  • Nadwzroczność Średnia – Wada od +2 do +4 dioptrii. Wymaga stałego noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, zarówno do widzenia z bliska, jak i na odległość.
  • Nadwzroczność Wysoka – Wada wynosi powyżej +4 dioptrii. Wymaga zaawansowanych metod korekcji, takich jak specjalistyczne soczewki kontaktowe lub zabiegi chirurgiczne.

Przyczyny nadwzroczności

Jeśli chodzi o przyczyny, z których omawiana nadwzroczność może wynikać, to należą do nich przede wszystkim:

  • Zbyt krótka gałka oczna – Ten skrócony dystans między soczewką a siatkówką powoduje, że obrazy są ogniskowane za siatkówką zamiast na niej, co prowadzi do problemów z widzeniem z bliska.
  • Płaska rogówka – W takim przypadku światło nie jest skupiane dostatecznie, co powoduje rozmycie obrazu na siatkówce.
  • Genetyka – Jeśli jedno z rodziców cierpi na nadwzroczność, istnieje większe ryzyko, że dziecko również ją odziedziczy.
  • Wiek,
  • Choroby oczu – Przykładowo, choroby takie jak jaskra, cukrzyca, czy urazy oka, mogą prowadzić do nadwzroczności.

Jakie są objawy nadwzroczności?

Wśród najczęstszych objawów nadwzroczności wyróżnia się:

  • Bóle oczu oraz głowy,
  • Niewyraźne widzenie z bliska,
  • Przemęczenie oczu,
  • Nadmierne mruganie lub potrzeba ciągłego ustawiania ostrości,
  • Nadwrażliwość na światło.

Im większy stopień zaawansowania wady, tym bardziej możemy odczuwać powyżej przedstawione objawy, zwłaszcza bóle głowy.

Diagnostyka i leczenie nadwzroczności

Wady wzroku, niezależnie od tego, czy mówimy o nadwzroczności, czyli bliskowzroczności da się skorygować na kilka prostych sposobów. Mowa oczywiście o soczewkach i okularach, które są odpowiednio dopasowane do występującej wady.
Dobór soczewek kontaktowych u Optyka Nowakowie to nic innego jak gwarancja profesjonalnej diagnostyki oraz pomocy. Dzięki temu pozbędziecie się uciążliwości, takich jak choćby uporczywe objawy, jak i problemy z widzeniem.

FAQ – Nadwzroczność

Czy przy nadwzroczności trzeba nosić okulary?

Jeśli chcecie żyć z nadwzrocznością w pełni komfortowo, to zakup okularów, bądź soczewek dopasowanych do waszej wady jest raczej niezbędny.

Jak widzi osoba z nadwzrocznością?

Osoba z nadwzrocznością ma problemy z zobaczeniem przedmiotów znajdujących się blisko niej w pełnej ostrości.

Odkryj Pełnię Widzenia z Optyk Radom

Zadbaj o swoje oczy i doświadcz wyraźnego widzenia z Optyk Radom. Oferujemy kompleksowe badania wzroku, które pomogą Ci cieszyć się każdym detalem życia. Nie czekaj, zrób krok ku lepszemu widzeniu. Um

Umów Się na Badanie

From the blog

Codzienne od 9:30-17:00 bez zapisywania się

Nie musisz zapisywać się na konkretną godzinę, przyjmiemy cie w każdej chwili w godzinach otwarcia salonu.

Aktualna umowa z NFZ Radom - refundacja recept

Refundacja NFZ na okulary dla dorosłych i dzieci.

Bezpłatne badanie okulistyczne wzroku

Przy zakupie okularów profesjonalne pełne badanie wzroku wykonywane jest bezpłatnie.

45 lat w optyce i okulistyce

Nasz salon to miejsce, w którym od 45 lat profesjonalizm łączy się z indywidualnym podejściem do każdego klienta.