Przejdź do treści
Astygmatyzm - okulary

Objawy i leczenie astygmatyzmu

5 min

Astygmatyzm zdecydowanie może wpływać na jakość naszego widzenia i codziennego funkcjonowania. Najczęściej objawia się niewyraźnym obrazem, czy trudnościami z widzeniem po zmroku. Zwykle koryguje się go przy użyciu odpowiednich okularów lub soczewek korekcyjnych. Poniżej dowiecie się więcej na temat astygmatyzmu.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku, obok krótkowzroczności i dalekowzroczności. Jest to stan, w którym rogówka oka – rzadziej soczewka – ma nieregularny kształt. Zamiast być symetrycznie okrągła, ma kształt bardziej eliptyczny, przypominający piłkę do rugby. Ta nieregularność prowadzi do zniekształcenia obrazu, który widzimy.

Rodzaje astygmatyzmu

Jeśli chodzi o zupełnie podstawowy podział astygmatyzmu na rodzaje, to prezentuje się on następująco:

  • Astygmatyzm regularny – najczęściej występujący typ astygmatyzmu, charakteryzujący się niewłaściwym skupieniem światła, które sprawia, że widzimy zniekształcony obraz w pionie oraz poziomie. Dzieli się go na trzy podtypy – skośny, prosty lub odwrotny.
  • Astygmatyzm nieregularny jest mniej powszechny. Polega on na tym, że w różnych punktach tej samej płaszczyzny światło załamuje się inaczej. Prowadzi to do problemów z prawidłowym widzeniem.

Objawy astygmatyzmu

Do najczęstszych objawów astygmatyzmu należą przede wszystkim:

  • Niewyraźne lub podwójne widzenie obrazu,
  • Trudności z dostrzeganiem obrazu w nocy,
  • Swędzenie lub pieczenie oczu,
  • Zamazane kontury widzianych obiektów,
  • Częste mruganie oraz mrużenie oczu,
  • Występowanie bólów głowy,
  • Wrażliwość na światło,
  • Problemy z koncentracją.
Jak widzi astygmatyk - rozmazane światła samochodów

Jeśli zauważacie u siebie kilka z wymienionych objawów, to koniecznie postawcie na profesjonalne badanie wzroku. Pozwoli ono na zdiagnozowanie problemu i szybką reakcję w postaci odpowiednio dobranego leczenia do waszych potrzeb.

Najczęstsze przyczyny astygmatyzmu

Do najważniejszych przyczyn astygmatyzmu zaliczamy oczywiście:

  • Dziedziczenie – Astygmatyzm często występuje rodzinnie. Jeśli jedno lub oboje rodziców ma tę wadę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci również będą ją miały.
  • Nieregularny kształt rogówki – Rogówka ma eliptyczny kształt zamiast okrągłego. To powoduje, że światło nie jest równomiernie skupiane na siatkówce, co prowadzi do rozmytego widzenia.
  • Urazy oka – Uszkodzenie rogówki, takie jak zadrapania, rany lub inne urazy, może prowadzić do nieregularności w jej kształcie.
  • Wiek – W miarę starzenia się, kształt i struktura oka mogą się zmieniać, co może prowadzić do rozwoju astygmatyzmu.
  • Choroby oczu -schorzenia oczu, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej lub jaskra, mogą wpływać na strukturę oka, doprowadzając do występowania tej wady wzroku.

Leczenie astygmatyzmu

Jak wygląda aspekt leczenia astygmatyzmu? Mamy tutaj do czynienia z różnymi możliwościami. Okulary z soczewkami cylindrycznymi są najczęstszą metodą korekcji tej wady wzroku. Soczewki te są specjalnie zaprojektowane, aby skompensować nieregularny kształt rogówki lub soczewki oka. Dzięki temu udaje się stworzyć prawidłowe skupienie światła na siatkówce.

Inną, dyskretniejszą opcją są oczywiście soczewki kontaktowe. Mają one różne moce refrakcyjne w różnych osiach, co pozwala na korygowanie astygmatyzmu. Są niezaprzeczalnie wygodne i dostępne w wersjach jednorazowych, miesięcznych czy kwartalnych.

Astygmatyzm a wiek

Jak astygmatyzm wpływa na różne grupy wiekowe? Okazuje się, że może on być obecny od urodzenia. Jak powszechnie wiadomo, dzieci często dziedziczą tę wadę wzroku po rodzicach. Wczesne stwierdzenie wady jest ważne, aby zapewnić odpowiednie leczenie i korekcję, co pomaga w prawidłowym rozwoju wzroku.

U większości dorosłych natomiast astygmatyzm pozostaje stosunkowo stabilny przez wiele lat. Regularne badania wzroku są jednak nadal ważne, aby monitorować wszelkie zmiany i odpowiednio dostosowywać korekcję wzroku. Warto tutaj dodać, że wraz z wiekiem, struktura oka może ulegać zmianom, co sprzyja tej wadzie wzroku. Starzenie się może prowadzić do zmniejszenia elastyczności rogówki i soczewki, co wpływa na jakość widzenia i występowanie astygmatyzmu.

FAQ: Astygmatyzm

Jak widzą osoby z astygmatyzmem?

Osoby z astygmatyzmem widzą najczęściej rozmyty obraz ze zniekształconymi lub zanikającymi konturami. Ponadto często dostrzegają podwójne obrazy, szczególnie przy patrzeniu na kontrastujące elementy, takie jak białe napisy na czarnym tle.

Po czym poznać, że ma się astygmatyzm?

Wśród objawów astygmatyzmu wymienia się niewyraźne widzenie, zmęczenie oczu, bóle głowy, częste mruganie, zanik konturów widzianego obrazu i jego ostrości. Co więcej, zauważyć można wrażliwość na światło, czy trudności z widzeniem w nocy.

Czy astygmatyzm można wyleczyć?

Astygmatyzm to wada wzroku, która może być skutecznie korygowana, ale całkowite wyleczenie go nie jest zawsze możliwe. Istnieją różne metody leczenia, które mogą poprawić jakość widzenia u osób z tą wadą. Zaliczamy do nich odpowiednio dobrane szkła kontaktowe bądź okulary. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, to w grę wchodzi również leczenie laserowe.

Odkryj Pełnię Widzenia z Optyk Radom

Zadbaj o swoje oczy i doświadcz wyraźnego widzenia z Optyk Radom. Oferujemy kompleksowe badania wzroku, które pomogą Ci cieszyć się każdym detalem życia. Nie czekaj, zrób krok ku lepszemu widzeniu. Um

Umów Się na Badanie

From the blog

Codzienne od 9:30-17:00 bez zapisywania się

Nie musisz zapisywać się na konkretną godzinę, przyjmiemy cie w każdej chwili w godzinach otwarcia salonu.

Aktualna umowa z NFZ Radom - refundacja recept

Refundacja NFZ na okulary dla dorosłych i dzieci.

Bezpłatne badanie okulistyczne wzroku

Przy zakupie okularów profesjonalne pełne badanie wzroku wykonywane jest bezpłatnie.

45 lat w optyce i okulistyce

Nasz salon to miejsce, w którym od 45 lat profesjonalizm łączy się z indywidualnym podejściem do każdego klienta.