Przejdź do treści
Wylew w oku

Wylew w oku

5 min

Wylew w oku jest wynikiem pęknięcia naczyń krwionośnych w oku, prowadzącym do krwawienia między siatkówką a twardówką. Problem może wydawać się jedynie kosmetyczny, jednak stanowi pewne zagrożenie dla zdrowia wzroku i wymaga interwencji medycznej. Poniżej dowiecie się, czym charakteryzuje się wylew w oku oraz jakie są jego przyczyny i objawy.

Czym jest wylew w oku?

Wylew w oku, znany również jako podbiegunowość siatkówkowa, to stan medyczny, który polega na pęknięciu naczyń krwionośnych w oku. To natomiast prowadzi do krwawienia do przestrzeni między siatkówką a twardówką. Ten rodzaj krwotoku może być spowodowany różnymi czynnikami oraz wywoływać różne objawami.

Niektórzy często błędnie mylą wylew w oku z przekrwieniem, które występuje zwłaszcza w sytuacjach skrajnego przemęczenia. Chcąc wykryć u siebie takie schorzenie, bądź je wykluczyć postawcie na usługę badania wzroku. Okulista Radom zajmie się profesjonalną diagnostyką, dzięki doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy.

Wylew w oku – Najczęstsze przyczyny

Jak można się domyślać, przyczyn w zakresie wylewu w oku można wyłonić naprawdę wiele. Wśród tych głównych wymienia się oczywiście:

  • Nadciśnienie tętnicze – wysokie ciśnienie krwi może powodować pęknięcie naczyń krwionośnych w oku.
  • Urazy mechaniczne – takie jak uderzenia w okolice oczu, mogą uszkodzić naczynia krwionośne i doprowadzić dp krwawienia.
  • Nadmierny wysiłek – zwłaszcza podczas podnoszenia ciężarów lub wykonywania innych intensywnych ćwiczeń.
  • Zaburzenia krzepliwości krwi – osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, takimi jak hemofilia, mogą być bardziej podatne na wylewy w oku.
  • Choroby oczu – niektóre schorzenia oczu, takie jak jaskra czy cukrzycowa retinopatia, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wylewu w oku poprzez osłabienie naczyń krwionośnych.

Do pozostałych możliwych przyczyn trzeba koniecznie dodać palenie papierosów, otyłość, nadmierną konsumpcję alkoholu czy niezdrową dietę.

Wylew w oku – Objawy

Równie mnogą ilość czynników znajdziemy wśród objawów wylewu w oku. Oczywiście mogą one się różnić w zależności od jego przyczyny oraz stopnia zaawansowania. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • Plamka krwi w polu widzenia – Nagłe pojawienie się czerwonej lub ciemnej plamki krwi w polu widzenia jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wylewu w oku.
  • Rozmyte widzenie – Krwotok do wnętrza oka prowadzi do zaburzeń w widzeniu, takich jak rozmazywanie obrazów lub zniekształcenia.
  • Uczucie ciśnienia w oku – Niektórzy ludzie odczuwają dyskomfort lub uczucie ciśnienia w oku, szczególnie gdy krwawienie jest znaczne.
  • Ból oka – W przypadku wybranych wylewów w oku pojawia się ból, zwłaszcza jeśli krwotok wywiera nacisk na struktury oka.
  • Zmiany w widzeniu o zmierzchu – Objawy mogą się nasilić przy zmniejszonym oświetleniu, na przykład podczas oglądania telewizji w ciemnym pomieszczeniu.

Wylew w oku a udar

Wylew w oku i udar to dwa różne schorzenia, natomiast obydwa mogą być spowodowane przez problemy z naczyniami krwionośnymi. Wylew w oku bowiem występuje, gdy naczynia krwionośne w oku pękają, prowadząc do krwawienia do przestrzeni między siatkówką a twardówką. Jest to problem specyficzny dla oka, który może wpływać na widzenie, ale zazwyczaj nie ma bezpośredniego wpływu na funkcje mózgu.

Z kolei udar to nagła awaria funkcji mózgu, którą powoduje przerwanie przepływu krwi do części mózgu (udar niedokrwienny) lub krwotokiem w mózgu (udar krwotoczny). Udary mogą prowadzić do różnych objawów, takich jak niedowłady, zaburzenia mowy, problemy z widzeniem, a nawet śmierć.

Leczenie wylewu w oku

W przypadku niewielkiego wylewu w oku, który nie powoduje istotnych objawów, lekarz może zalecić jedynie regularne obserwacje i monitorowanie stanu oka. Oczywiście w sytuacjach może on prowadzić do podrażnienia lub suchości oczu. Wówczas okulista najczęściej zaleca stosowanie kropli do oczu. Ma to na celu złagodzenie dyskomfortu i pomoc w gojeniu się naczyń krwionośnych.

W momencie jednak gdy wylew w oku jest spowodowany niewielkim krwotokiem podsiatkówkowym, może być zastosowana laseroterapia. Dzięki niej dojdzie do zabezpieczenia pękniętych naczyń krwionośnych i zapobieżenia dalszemu krwawieniu. Oczywiście może zaistnieć niebezpieczna sytuacja, gdzie krwotok jest bardzo duży. W takiej sytuacji właściwie konieczne może być chirurgiczne usunięcie krwiaka z oka.

FAQ – Wylew w oku

Czy wylew w oku jest groźny?

Wylew w oku może być poważnym stanem zdrowia, który będzie wymagał uwagi medycznej, choć zazwyczaj nie wiąże się bezpośrednio zagrożeniem dla życia. Jeśli jednak jego objawy wam doskwierają, czym prędzej skontaktujcie się z lekarzem.

O czym świadczy krwawy wylew w oku?

Krwawy wylew w oku może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, chorobach oczu, czy ogólnie złym stanem zdrowia. Dlatego też tak ważne jest, aby w razie większego dyskomfortu związanego z wylewem skontaktować się z okulistą specjalistą.

Odkryj Pełnię Widzenia z Optyk Radom

Zadbaj o swoje oczy i doświadcz wyraźnego widzenia z Optyk Radom. Oferujemy kompleksowe badania wzroku, które pomogą Ci cieszyć się każdym detalem życia. Nie czekaj, zrób krok ku lepszemu widzeniu. Um

Umów Się na Badanie

From the blog

Codzienne od 9:30-17:00 bez zapisywania się

Nie musisz zapisywać się na konkretną godzinę, przyjmiemy cie w każdej chwili w godzinach otwarcia salonu.

Aktualna umowa z NFZ Radom - refundacja recept

Refundacja NFZ na okulary dla dorosłych i dzieci.

Bezpłatne badanie okulistyczne wzroku

Przy zakupie okularów profesjonalne pełne badanie wzroku wykonywane jest bezpłatnie.

45 lat w optyce i okulistyce

Nasz salon to miejsce, w którym od 45 lat profesjonalizm łączy się z indywidualnym podejściem do każdego klienta.